Region: Beaujolais
Wybierz region:
wybierz
MendozaPalatynatSzampaniaAlzacjaBadeniaPiemontHesja NadreńskaBordeauxBurgundiaDolina LoaryDolina RodanuLangwedocjaChateneuf–du–PapeChablisBeaujolaisBarossa ValleyMargaret RiverCoonawarraPaarlConstantiaWestern CapeStellenboschMaipoValle CentralOregonWaszyngtonKaliforniaVillanySzekszardBalatonTokajEgerWiedeńStyriaBurgenlandDolna AustriaMozelaVinho VerdeMadeiraPortoAlentejoDouroRias BaixasNawarraJerez/SherryPenedésRuedaPrioratRiojaRibera del DueroProseccoChiantiValpolicellaSardyniaSycyliaApuliaMarcheToskaniaVenetoTrentino – Alto AdigeLazioProwansjaWenecja EuganejskaMorawyMarlboroughCentral OtagoHawke's BayKampaniaFriuli - Wenecja JulijskaHunter ValleyYarra Valley
Czerwień jest dla Beaujolais typowa – ponad 90% wytwarzanego tu wina jest właśnie tej barwy i pochodzi ze szczepu gamay. Przeważnie nie jest ono specjalnie wysokiego lotu (choć zdarzają się tu wyjątki) i w swojej historii rzadko kiedy wybijało się ponad standard wina stołowego. Przez cały XIX wiek i pierwszą połowę następnego stulecia popyt na nie nieustannie rósł. Napędzało go sąsiedztwo Lyonu, którego kawiarnie, bary i szynki masowo skupywały wino z okolicy.
Przełomem okazały się lata 1960. Marketingowa akcja promująca młode wino z regionu – Beaujolais Nouveau przyniosła ogromne zainteresowanie. Przez kilkadziesiąt lat trzeci czwartek listopada był dniem, w którym oficjalnie rozpoczynano sprzedaż nowego rocznika i pretekstem do organizowania jego akcji promocyjnej przekształcającej się w ciąg bib i popijaw. Dobrze wpisywało się to w tradycje jesiennych świąt winiarskich znanych praktycznie w całej Europie. Ta moda przygasła na początku XXI wieku po serii skandali ujawniających niską jakość wina i złe praktyki przy jego produkcji.
Nouveau to nie jedyne wino regionu. Na większą uwagę zasługują wina Beaujolais Villages o wyższej jakości od swojego młodszego kuzyna. Osobną kategorią są wina z Crus – wytwarzane z winogron pochodzących z renomowanych parceli, jednak nie mają one Beaujolais w nazwie.
Beaujolais jest winem kwasowym, bardzo owocowym (wiśnie, truskawki, porzeczki, czereśnie), mało tanicznym, za to o stosunkowo wysokim stężeniu alkoholu (13%). Lekkość sprawia, że nie łączy się dobrze z ciężkimi potrawami. Dużo lepiej wypada w towarzystwie zimnych przekąsek czy lekkich dań z drobiu. Powinno być serwowane lekko schłodzone.
Przeczytaj również:
Słowa kluczowe: Francja, wino czerwone, lekkie, przekąski, młode wino