Region: Chianti
Wybierz region:
wybierz
MendozaPalatynatSzampaniaAlzacjaBadeniaPiemontHesja NadreńskaBordeauxBurgundiaDolina LoaryDolina RodanuLangwedocjaChateneuf–du–PapeChablisBeaujolaisBarossa ValleyMargaret RiverCoonawarraPaarlConstantiaWestern CapeStellenboschMaipoValle CentralOregonWaszyngtonKaliforniaVillanySzekszardBalatonTokajEgerWiedeńStyriaBurgenlandDolna AustriaMozelaVinho VerdeMadeiraPortoAlentejoDouroRias BaixasNawarraJerez/SherryPenedésRuedaPrioratRiojaRibera del DueroProseccoChiantiValpolicellaSardyniaSycyliaApuliaMarcheToskaniaVenetoTrentino – Alto AdigeLazioProwansjaWenecja EuganejskaMorawyMarlboroughCentral OtagoHawke's BayKampaniaFriuli - Wenecja JulijskaHunter ValleyYarra Valley
Sercem regionu jest obszar należący do trzech wsi: Gaiole, Castellina i Radda i one specjalizowały się w produkcji chianti przez cały XVIII i XIX wiek zyskując sławę także poza granicami Toskanii. Dużą w tym zasługę miał baron Bettino Ricasoli – włoski polityk (dwukrotny premier Włoch) i enolog, twórca pierwszej oficjalnej receptury tego wina. W 1932 roku obszar Chianti został administracyjnie bardzo rozszerzony i włączono do niego gminy, które do tej pory nie miały wiele wspólnego z produkcją wina zgodnie z obowiązującymi tam zasadami. W efekcie ilość Chianti na rynku znacznie wzrosła, co niestety szło w parze z pogorszeniem jego walorów. Ten trend odwrócił się dopiero w latach 1970., kiedy to producenci win nazwanych później supertoskanami rozpoczęli dyskusję nad sensownością obowiązujących przepisów apelacyjnych i zakwestionowali prymat ilości produkowanego wina nad jego jakością.
Efektem tej dyskusji było nowe „poukładanie” całego regionu. Wydzielona została apelacja Chianti Classico obejmująca pierwotny teren Chianti określony jeszcze w 1716 roku powiększony o obszary doń przylegające, obok niej powstały inne apelacje z Chianti w nazwie. Zwrócono także baczniejszą uwagę na jakość wina stąd pochodzącego. W efekcie Chianti przestało być kojarzone wyłącznie z fiasco - oplecionymi słomą rustykalnymi, pękatymi flaszkami, a zyskało opinię wina wysokiej jakości.
Podstawowe, młode wersje Chianti są soczystym, niezbyt ciężkim, łatwymi w piciu winem czerwonym. Wersja Riserva jest pełniejsza, cięższa, bogatsza o nuty ziemiste, dymne i ziołowe. W porównaniu z nimi Chianti Classico są bardziej intensywne w smaku. Obok nich istnieje także Chianti Superiore obejmujące wyselekcjonowane wina pochodzące z obszarów nie wchodzących w skład apelacji Chianti Classico.
Przeczytaj również:
Słowa kluczowe: Włochy, wino czerwone, wino wytrawne