Region: Priorat
Wybierz region:
wybierz
MendozaPalatynatSzampaniaAlzacjaBadeniaPiemontHesja NadreńskaBordeauxBurgundiaDolina LoaryDolina RodanuLangwedocjaChateneuf–du–PapeChablisBeaujolaisBarossa ValleyMargaret RiverCoonawarraPaarlConstantiaWestern CapeStellenboschMaipoValle CentralOregonWaszyngtonKaliforniaVillanySzekszardBalatonTokajEgerWiedeńStyriaBurgenlandDolna AustriaMozelaVinho VerdeMadeiraPortoAlentejoDouroRias BaixasNawarraJerez/SherryPenedésRuedaPrioratRiojaRibera del DueroProseccoChiantiValpolicellaSardyniaSycyliaApuliaMarcheToskaniaVenetoTrentino – Alto AdigeLazioProwansjaWenecja EuganejskaMorawyMarlboroughCentral OtagoHawke's BayKampaniaFriuli - Wenecja JulijskaHunter ValleyYarra Valley
Przemiana była możliwa dzięki wysiłkom trzech winiarzy: Carlesa Pastranaya, René Barbiera i Álvaro Palaciosa. Od końca lat 1970 prowadzili oni swoje winnice w Prioracie przekonani o wyjątkowości tego terenu. Pierwsze roczniki win produkowali wspólnie, od początku lat 1990. działają osobno.
W regionie dopuszczane przepisami apelacyjnymi są zarówno odmiany typowo hiszpańskie (garnacha peluda, cariñena, garnacha blanca, macabeo, pedro ximénez), jak i międzynarodowe (cabernet sauvignon, merlot, syrah i chenin).
Specyfiką Prioratu są bardzo kamieniste i nieurodzajne gleby oraz skąpe opady. Umożliwiają one uzyskanie niewielkich zbiorów bardzo esencjonalnych i skoncentrowanych owoców. Wino z nich wytwarzane dojrzewa w beczkach z dębiny amerykańskiej i francuskiej. Jest taniczne, mocne, intensywne w smaku i wręcz gęste. Aromaty czerwonych (wiśnie, truskawki) i czarnych (jagody, jeżyny, śliwki) owoców łączą się z nutami ziemnymi, skórzastymi i pieprznymi. Ze względu na dużą koncentrację warto je napowietrzyć i zdekantować (albo przynajmniej karafować) przed podaniem.
Przy kulinarnych połączeniach priorat najlepiej wypada z konkretnymi, wyrazistymi potrawami mięsnymi (wieprzowina, wołowina, baranina).
Przeczytaj również:
Słowa kluczowe: katalonia, region winny, hiszpania, garnacha peluda, carinena, garnacha blanca, macabeo, pedro ximénez