Region: Sycylia

Największa wyspa Morza Śródziemnego od starożytności słynęła ze swoich upraw winorośli i doskonałych win. Jej warunki klimatyczne są doskonałe z punktu widzenia winogrodnictwa. Ciepło, słonecznie i, co najważniejsze sucho. Dzięki temu dojrzewanie owoców przebiega bez zakłóceń, a choroby grzybowe, które w wielu regionach Europy (np. Bordeaux) mogą być zmorą winiarzy tutaj nie stanowią większego problemu.

Ta łatwość upraw połączona z ogólną słabością finansową Sycylii w XX wieku przyczyniła się do zepsucia renomy tutejszych win. Kiedy w innych częściach Europy winiarstwo modernizowano, tutaj skupiano się na plennych odmianach dających duże ilości tanich, ale jakościowo słabych win. Na szczęście ten trend się odwrócił i obecnie Sycylia jest bardzo obiecującym regionem winiarskim, tym bardziej, że opisywane warunki klimatyczne ułatwiają przyjęcie zasad organicznej produkcji winiarskiej (niewielka potrzeba stosowania chemicznych środków ochrony roślin).

Wyspa jako całość stanowi apelację Terre Siciliane IGT, natomiast w jej obrębie istnieje kilkanaście apelacji lokalnych. Najbardziej wyróżniają się Etna DOC obejmująca rejon sławnego wulkanu. Jej wyjątkowość nie wynika tylko z niebezpiecznego (i nieco romantycznego) sąsiedztwa, ale także z charakteru tutejszych żyznych gleb, który przekłada się na bardzo mineralną specyfikę win.

Sycylijskie winiarstwo bardziej znane jest z win czerwonych, niż białych, mimo, że stanowią one około 50% produkcji. Ich wspólna cechą jest gładka, pełna struktuta, wysoka intensywność aromatów oraz zawartośc alkoholu. Dominującą ciemną odmianą jest na wyspie nero d’Avola. Na dalszych pozycjach lokują się nerello oraz szczepy międzynarodowe – cabernet sauvignon, syrah, merlot, grenache. Białe wina sycylijskie są lekkie, cytrusowe i orzeźwiające. Wytwarza się je z odmian inzolia, catarratto, grillo, chardonnay i muskat, z którego wytwarza się lokalne wina słodkie – marsalę, oraz muskat, z którego słynie leżąca między Sycylią a Tunezją Pantelleria.
Słowa kluczowe: Włochy, Etna, Morze Śródziemne, Pantelleria, wino czerwone, wino białe, wino wytrawne, wino białe, wino słodkie
Ambasada winaAmbasada winaProjektowanie stron wwwProjektowanie stron wwwŁukasz Król PhotographyŁukasz Król PhotographySyty trzmiel - Jedzenie i spokójSyty trzmiel - Jedzenie i spokójTaste IT AllTaste IT AllSommelierzy Auchan FBSommelierzy Auchan FBWinnica BalczewoWinnica Balczewo