Region: Eger

Eger to miasto i otaczający go region winiarski w północnych Węgrzech, u podnóża Gór Bukowych. Tradycje winiarskie są tutaj bardzo długie i sięgają przynajmniej średniowiecza. W tamtej epoce tutejsze winogrodnictwo było mocno związane z… burgundzkim, ponieważ po niszczycielskich najazdach tatarskich w XIII wieku węgierscy królowie ściągnęli tu osadników z Walonii (południowa Belgia), która wówczas wchodziła w skład księstwa Burgundii. Przywieźli oni własne odmiany winorośli i zaawansowaną wiedzę winiarską czyniąc z Egeru ośrodek tego rzemiosła słynący z produkcji win białych. W wiekach późniejszych dotarła tu fala imigrantów z Bałkanów uciekających przed naporem tureckim i dopiero oni rozpoczęli w Egerze uprawę czerwonych odmian winorośli (np. kadarki), które z czasem miały zasłynąć kupażem Egri Bikavér.

Słynna bycza krew będąca za granicą wizytówką Egeru produkowana jest w tym regionie dopiero od lat po II wojnie światowej i obecnie traktowana przez miejscowych winiarzy bardzo ambiwalentnie: wprawdzie rozsławiła miasto, ale często też była marką, pod którą sprzedawano bardzo kiepskie wino. Od przeszło dwudziestu lat poprawa jakości tego produktu eksportowego jest jednym z celów władz regionu – w 1997 roku wprowadzono przepisy apelacyjne Egri Bikavér DHC, a w 2004 – Egri Bikavér Superior DHC.

Dwuznaczna renoma bikavéra nie zmienia jednak faktu, że region Egeru ma bardzo duży potencjał winiarski i produkowane są w nim wysokiej jakości wina tak czerwone, jak i białe. Te pierwsze pochodzą głównie ze szczepów kékfrankos (blaufränkisch), blauburger, merlot, cabernet franc, pinot noir. Białe odmiany chętnie tutaj uprawiane to: leányka, királyleányka, hárslevelű, olaszrizling (welschriesling), muskat, szürkebarát (pinot gris) czy chardonnay.

Od kilku lat w Egerze powstaje biały kupaż – Egri Csillag (egerska gwiazda) tworzony z win odmian białych.
Słowa kluczowe: Bikaver, Eger, Węgry, Bycza krew
Ambasada winaAmbasada winaProjektowanie stron wwwProjektowanie stron wwwŁukasz Król PhotographyŁukasz Król PhotographySyty trzmiel - Jedzenie i spokójSyty trzmiel - Jedzenie i spokójTaste IT AllTaste IT AllSommelierzy Auchan FBSommelierzy Auchan FBWinnica BalczewoWinnica Balczewo