Region: Badenia

Badenia jest dość nietypowym regionem winiarskim w Niemczech. Rozciąga się wąskim i długim paskiem na odległości około 400 km. między Jeziorem Bodeńskim na południu, a środkowym biegiem Menu na północy. Składające się na nią obszary znajdują się na zachodnich, pochylonych ku Renowi stokach Szwarcwaldu.

Badeński klimat należy do najcieplejszych w całych Niemczech, pod tym względem regionowi bliżej do Alzacji czy Doliny Loary, niż Frankonii. Większa ilość ciepła przekłada się na wyższą zawartość cukru w moszczu, co jest czynnikiem mającym duże znaczenie przy klasyfikacji niemieckich win. Mimo tego, statystycznie przeważają tu odmiany białe (ok. 60% wszystkich nasadzeń). Wsród nich dominują müller – thurgau, grauburgunder (pinot gris), weißburgunder (pinot blanc), riesling, choć uprawiany, jest raczej drugoplanowym graczem. Wśród czerwienie pierwszeństwo bezdyskusyjnie przypada spätburgunderowi, daleko za nim, na kolejnych miejscach pod względem popularności plasują się schwarzriesling, regent i cabernet mitos.

Cechą charakterystyczną tutejszego winiarstwa jest ogromne rozdrobnienie – na niespełna 16 tysiącach hektarów winnic gospodaruje około 23 tysięcy winiarzy, stąd też spółdzielczość jest tu bardzo popularna – spółdzielnie zrzeszają ponad ¾ wszystkich właścicieli parcel.
Słowa kluczowe: Niemcy, wino białe, wino czerwone
Ambasada winaAmbasada winaProjektowanie stron wwwProjektowanie stron wwwŁukasz Król PhotographyŁukasz Król PhotographySyty trzmiel - Jedzenie i spokójSyty trzmiel - Jedzenie i spokójTaste IT AllTaste IT AllSommelierzy Auchan FBSommelierzy Auchan FBWinnica BalczewoWinnica Balczewo