Szczep: Merlot

Jeszcze kilka lat temu świat winiarski przyjmował picie merlota albo jako symptom złego i pospolitego smaku, albo dowód na brak stylu i wyrobienia. Teraz sytuacja ulega powolnej poprawie, jednak nadal można spotkać się z opinią, że merlocik to winko dla tych, którzy się nie znają.

Podobnie, jak chardonnay czy pinot noir, merlot stał się jednym ze światowych winnych gigantów pokrywającym swoimi krzewami ogromne połacie upraw we Francji, USA, Hiszpanii, Włoszech, Rumunii, Bułgarii, Chile czy Australii. Można go spotkać praktycznie wszędzie tam, gdzie w ogóle uprawiana jest winorośl. Ta popularność poniekąd stała się przyczyną wspomnianej złej merlociej sławy – masowa produkcja nierzadko przekładała się na niską jakość.

Zanim podbił świat, merlot rósł sobie spokojnie w zachodniej Francji (Bordeaux). W połowie XIX wieku ten region cieszył się bardzo wysokim uznaniem na całym świecie i przyjmowano go za uniwersalny wzór tworzenia i organizacji winiarskiego zagłębia. Tym samym narodził się popyt na sadzonki tutejszych odmian winorośli i w ten sposób otwarto drogę globalnej ekspansji merlota. Tak samo, jak w przypadku chardonnay, pinot noir czy cabernet sauvignon, charakter konkretnych win z tej odmiany jest nie tylko pochodną samych cech odmiany, ale także konkretnych regionów i siedlisk, w których jest uprawiana.

Podstawową cechą merlota jest jego owocowa miękkość – smaki i aromaty owoców połączone z umiarkowanie silną kwasowością i aksamitnymi taninami. Sprawia to, że wino jest przyjemne i łatwe w piciu, nawet dla mało doświadczonych konsumentów. Skojarzenia smaków i aromatów owoców wyczuwanych w merlocie zależą od regionu, z jakiego pochodzi wino. Jeśli z chłodniejszego, to czuje się w nim głownie czerwoną porzeczkę i renklodę, jeśli z cieplejszego – jeżynę, jagodę, niekiedy wręcz w wersji dżemowej. Poza owocami, merlot zawiera także aromaty roślinno – kwiatowe (fiołek, liść laurowy), jak również (o ile jest beczkowany) – beczkowe (toffi, kawa, wanilia).

Merlot jest winem dobrze nadającym się na towarzysza lżejszych mięs (drób, jak również mniej tłuste mięso czerwone). Pieczone kaczki, gęsi, czy potrawki i gulasze z wołowiny będą dobrze łączyć się z jego smakami.
Słowa kluczowe: Francja, Włochy, USA, wino czerwone, wytrawne, lekkie, wino do drobiu, drób
Ambasada winaAmbasada winaProjektowanie stron wwwProjektowanie stron wwwŁukasz Król PhotographyŁukasz Król PhotographySyty trzmiel - Jedzenie i spokójSyty trzmiel - Jedzenie i spokójTaste IT AllTaste IT AllSommelierzy Auchan FBSommelierzy Auchan FBWinnica BalczewoWinnica Balczewo