Szczep: Vermentino

Vermentino jest szczepem w pewnym sensie analogicznym do assyrtiko ze wschodniej części Morza Śródziemnego – pojawił się na wyspie (Korsyka), później przeniósł się na wybrzeża kontynentu i stamtąd rozpoczął wędrówkę do interioru. Obecnie szczególnie często występuje na Sardynii, Korsyce, w Toskanii, Ligurii, Prowansji i Langwedocji.

Mowiąc o vermentino należy pamiętać, że wina z tego szczepu są bardzo zróżnicowane stylistycznie od młodych - bardzo kwasowych i lekkich po dojrzałe - pełne i ciężkie. Nierzadko tę odmianę dodaje się do kupaży, produkowane są także jej wersje musujące.

Typowe dla tego szczepu aromaty to: cytryna (sok, skórka, liście), zielone jabłko, bazylia, kwiat jabłoni, żwirowa mineralność, niekiedy także bardziej słodkie nuty brzoskwiniowe.

Sięgając po vermentino, najlepiej łączyć je z potrawami typowo morskimi – małże, ryby z rusztu, zupa rybna. Poza tym dobrze smakują z zieleniną – szparagami czy fasolką szparagową. Bardziej dojrzałe wersje poradzą sobie nawet z grillowaną jagnięciną czy młodą, pieczoną wieprzowiną.
Słowa kluczowe: Włochy, Korsyka, Sardynia, białe, wytrawne, owoce morza, ryby
Ambasada winaAmbasada winaProjektowanie stron wwwProjektowanie stron wwwŁukasz Król PhotographyŁukasz Król PhotographySyty trzmiel - Jedzenie i spokójSyty trzmiel - Jedzenie i spokójTaste IT AllTaste IT AllSommelierzy Auchan FBSommelierzy Auchan FBWinnica BalczewoWinnica Balczewo