Gemischter satz

Gemischter satz
Austriacki styl wina, który ma wprawdzie długą historię, ale oficjalnie status apelacji (Wiener Gemischter Satz DAC) otrzymał w 2013 roku. Jego geneza tkwi w dawnych technikach upraw winogron polegających na mieszaniu nasadzeń różnych szczepów na tych samych parcelach i zbiorze owoców w jednym momencie. Winifikowano wówczas mieszaninę gron o różnym stopniu dojrzałości, co pozwalało na niwelowanie różnic jakości między kolejnymi rocznikami. Ten stary sposób gospodarki winiarskiej w ostatnich latach wraca do łask.

Gemischter satz to wino białe, wytrawne, niezbyt mocne (do 12,5% alkoholu). Przepisy apelacji wiedeńskiej zakładają, że musi być on wytwarzany z owoców co najmniej trzech szczepów, przy czym żaden nie może stanowić więcej, niż 50% i mniej niż 10% łącznego zbioru. Jednak niektóre wersje tego wina (nie trzymającego się zasad przeznaczonych dla wina z Wiednia) pochodzą z mieszanki kilkunastu i więcej odmian.

Gemischter satz to w większości przypadków wino proste i codzienne (choć zdarzają się bardziej wyrafinowane wersje), kwasowe, owocowe i rześkie. Poszczególne jego etykiety mogą różnić się profilem aromatyczno smakowym ze względu na skład użytych owoców. Pija się go do prostych przekąsek – wędlin, serów, orzeszków czy oliwek. Dobrze pasuje do past z szynką, czy nawet grillowanej wieprzowiny.
Słowa kluczowe: Austria, wino białe, wytrawne, przekąski, makaron