Produkcja win musujących – metoda Martinottiego – Charmata

Metoda tańsza, prostsza i łatwiejsza, niż klasyczna, do zastosowania w przemysłowej produkcji win musujących. Powstała pod koniec XIX wieku we Włoszech. Jej autorem był Federico Martinotti, enolog z Asti, który w 1895 zastosował ja po raz pierwszy. We Francji, kilkanaście lat później (1910) opracował i zastosował ją Eugène Charmat. Na świecie popularniejsze jest nazwisko tego drugiego, co niekiedy wywołuje nerwowe reakcje Włochów. Dlatego warto pamiętać o Martinottim.

Ten sposób produkcji, podobnie jak metoda klasyczna, jest dwuetapowy. Najpierw uzyskuje się spokojne wino bazowe, potem kupażuje się je, dodaje cukru i drożdży, a następnie fermentuje w dużych zbiornikach odpornych na ciśnienie. Po osiągnięciu pożądanych parametrów (poziom słodyczy, nasycenie dwutlenkiem węgla etc.) wino jest filtrowane, dosładzane (zależnie od zakładanego poziomu słodyczy) i butelkowane. Metoda Martinottiego – Charmata stosowana jest praktycznie na całym świecie. Jej najbardziej znanymi przedstawicielami są dwa musujące wina włoskie: prosecco i lambrusco.
Słowa kluczowe: wina musujące, prosecco, lambrusco
Ambasada winaAmbasada winaProjektowanie stron wwwProjektowanie stron wwwŁukasz Król PhotographyŁukasz Król PhotographySyty trzmiel - Jedzenie i spokójSyty trzmiel - Jedzenie i spokójTaste IT AllTaste IT AllSommelierzy Auchan FBSommelierzy Auchan FBWinnica BalczewoWinnica Balczewo