Region: Szekszard
Wybierz region:
wybierz
MendozaPalatynatSzampaniaAlzacjaBadeniaPiemontHesja NadreńskaBordeauxBurgundiaDolina LoaryDolina RodanuLangwedocjaChateneuf–du–PapeChablisBeaujolaisBarossa ValleyMargaret RiverCoonawarraPaarlConstantiaWestern CapeStellenboschMaipoValle CentralOregonWaszyngtonKaliforniaVillanySzekszardBalatonTokajEgerWiedeńStyriaBurgenlandDolna AustriaMozelaVinho VerdeMadeiraPortoAlentejoDouroRias BaixasNawarraJerez/SherryPenedésRuedaPrioratRiojaRibera del DueroProseccoChiantiValpolicellaSardyniaSycyliaApuliaMarcheToskaniaVenetoTrentino – Alto AdigeLazioProwansjaWenecja EuganejskaMorawyMarlboroughCentral OtagoHawke's BayKampaniaFriuli - Wenecja JulijskaHunter ValleyYarra Valley
Klimat regionu jest raczej ciepły – zimy trwają krótko i nie są mroźne, lata mogą być upalne, sezon wegetacyjny jest zatem wyjątkowo długi. Sprzyja to uprawie czerwonych odmian winorośli, które są tutejszym znakiem rozpoznawczym. W przeszłości najpopularniejsza z nich była kadarka, która jednak po II wojnie światowej popadła w niełaskę. Obecnie jej nasadzenia stopniowo są odtwarzane, jednak dominujące odmiany to kékfrankos, kékoporto (portugieser), merlot i zweigelt. Poza nimi można też znaleźć cabernet sauvignon, cabernet franc, pinot noir i syrah.
W Szekszárdzie powstał pomysł kupażu, który nazwano byczą krwią (bikavér). Twórcą tego określenia był János Garay, urodzony tutaj poeta, który w jednym z wierszy z lat 1840. porównał miejscowe wino do byczej krwi. Kilkadziesiąt lat później stała się ona nazwą wytwarzanego tu kupażu, a jeszcze później trafiła do Egeru, by tam okryć się dwuznaczną sławą.
Poza winami czerwonymi w Szekszárdzie produkuje się także białe (głównie szczepy olaszrizling, müller – turgau, grüner veltliner).
Przeczytaj również:
Słowa kluczowe: Kadarka, Egri bikaver, węgry, region winiarski