Region: Porto
Wybierz region:
wybierz
MendozaPalatynatSzampaniaAlzacjaBadeniaPiemontHesja NadreńskaBordeauxBurgundiaDolina LoaryDolina RodanuLangwedocjaChateneuf–du–PapeChablisBeaujolaisBarossa ValleyMargaret RiverCoonawarraPaarlConstantiaWestern CapeStellenboschMaipoValle CentralOregonWaszyngtonKaliforniaVillanySzekszardBalatonTokajEgerWiedeńStyriaBurgenlandDolna AustriaMozelaVinho VerdeMadeiraPortoAlentejoDouroRias BaixasNawarraJerez/SherryPenedésRuedaPrioratRiojaRibera del DueroProseccoChiantiValpolicellaSardyniaSycyliaApuliaMarcheToskaniaVenetoTrentino – Alto AdigeLazioProwansjaWenecja EuganejskaMorawyMarlboroughCentral OtagoHawke's BayKampaniaFriuli - Wenecja JulijskaHunter ValleyYarra Valley
Istota produkcji porto jest fermentacja moszczu do momentu osiągnięcia ok. 7% alkoholu, a następnie dodanie takiej dawki destylatu gronowego, by jego stężenie sięgnęło 20%. Dzięki temu drożdże zamierają i niestrawiony przez nie cukier dosładza wino. Po tym zabiegu młode porto (czy raczej świeże wino mające się nim stać) jest poddawane starzeniu, które nadaje mu ostateczną formę i charakter. Większość porto nie jest rocznikowa. Najbardziej klasycznymi wersjami porto jest ruby i tawny. Obok nich istnieje także białe i rosé, ale są one wyraźnie w cieniu dwóch poprzednich (zresztą rosé uchodzi za współczesny, nieco ekstrawagancki wynalazek). Ruby to wersja dojrzewająca w bardzo dużych beczkach przez 2 – 3 lata, o ciemnoczerwonej barwie, aromatach i smakach śliwek, czerwonych owoców i czekolady, z wyraźną kwasowością. Tawny dojrzewa przynajmniej 2 lata w mniejszych beczkach, niż ruby. Jego barwa jest bardziej zgaszona i brązowa, kwasowość słabiej wybijająca się, a w bukiecie, obok czerwonych owoców i czekolady, występują aromaty toffi, orzechów, słodkich przypraw korzennych.
Podział ruby – tawny nie wyczerpuje klasyfikacji porto, ponieważ osobnym kryterium jest także czas dojrzewania (podobnie jak w przypadku madery). Na tej zasadzie dłużej starzone ruby może być kategoryzowane jako Late Bottled Vintage (pochodzące z określonego rocznika uznanego za szczególnie wyróżniający się jakością wyhodowanych gron i dojrzewające 4-6 lat w beczce) oraz Vintage (grona pochodzą z określonego rocznika, następnie dojrzewają 2-3 lata w beczce, a później, po zabutelkowaniu czekają przynajmniej kilkanaście kolejnych). W przypadku porto tawny wyróżnia się wersję Colheita (z określonego rocznika, dojrzewająca w beczce i butelce łącznie ponad 10 lat), oraz tawny 10-, 20-, 30-, i 40-letnie. Wraz z wiekiem smaki i aromaty porto zmieniają się – stają się bardziej złożone i wielowarstwowe, świeże owoce ustępują w nich miejsca suszonym, orzechom, przyprawom korzennym, karmelowi, toffi.
Jak powyżej zostało wspomniane, obok porto ruby i tawny są również białe i rosé. To pierwsze jest umiarkowanie słodkie, cytrusowo – brzoskwiniowe w smaku. Wersja Reserve (7-letnie dojrzewanie) jest bardziej maślano – orzechowa. Porto Rosé natomiast smakowo kojarzy się z truskawkami i miodem.
Stereotypowo porto łączone jest kulinarnie z deserami. Wszystkie słodkości z bakaliami, orzechami, czekoladą, kremem waniliowym czy toffi dobrze współpracują z tym winem, jednak można je dobierać także do potraw wytrawnych i słonych. Na tej zasadzie porto ruby współgra z serami dojrzewającymi, zaś zredukowane jest dobrym składnikiem sosów do pieczonego czy grillowanego mięsa. Natomiast porto wyższych kategorii (np. kilkudziesięcioletnie tawny) powinno się pić bez dodatków kulinarnych. Szkoda zakłócać odbiór smaku.
Słowa kluczowe: Portugalia, wino białe, czerwone, różowe, słodkie, półsłodkie, wzmacniane, deserowe, dojrzewające sery