Region: Douro
Wybierz region:
wybierz
MendozaPalatynatSzampaniaAlzacjaBadeniaPiemontHesja NadreńskaBordeauxBurgundiaDolina LoaryDolina RodanuLangwedocjaChateneuf–du–PapeChablisBeaujolaisBarossa ValleyMargaret RiverCoonawarraPaarlConstantiaWestern CapeStellenboschMaipoValle CentralOregonWaszyngtonKaliforniaVillanySzekszardBalatonTokajEgerWiedeńStyriaBurgenlandDolna AustriaMozelaVinho VerdeMadeiraPortoAlentejoDouroRias BaixasNawarraJerez/SherryPenedésRuedaPrioratRiojaRibera del DueroProseccoChiantiValpolicellaSardyniaSycyliaApuliaMarcheToskaniaVenetoTrentino – Alto AdigeLazioProwansjaWenecja EuganejskaMorawyMarlboroughCentral OtagoHawke's BayKampaniaFriuli - Wenecja JulijskaHunter ValleyYarra Valley
Pierwsze regulacje apelacyjne dotyczące Douro powstały w połowie XVIII wieku. W tamtej epoce znaczenie regionu było bardzo duże, ponieważ produkowane tu wino wzmacniane – porto – stanowiło jeden z kluczowych portugalskich produktów eksportowych, nic zatem dziwnego, że władze w Lizbonie chciały uregulować jakość i zasady jego wytwarzania. Przez kolejne dekady produkcja porto miała tu znaczenie pierwszoplanowe, na tyle duże, że myśl o winach niewzmacnianych była traktowana jak herezja. Zmieniło się to dopiero w połowie XX wieku. Tym niemniej tradycja oraz niedostatki technologiczne (niezelektryfikowanie znacznej części doliny, prąd elektryczny był potrzebny do chłodzenia kadzi fermentacyjnych) nie sprzyjały nowatorstwu w tej dziedzinie i dopiero w latach 1980. Douro zaistniało oficjalnie jako region produkcji win wytrawnych.
Obecnie są one równoprawnym partnerem porto, co więcej, w związku ze spadkiem światowego popytu na to wino wzmacniane, wydaje się że w najbliższych latach mogą stać się produktem pierwszoplanowym.
W Douro uprawiana jest przede wszystkim touriga nacional, jednak łącznie w tym regionie występuje około 80 szczepów winorośli. Z reguły tutejsze wina są blendami powstającymi albo jako zestawienie szczepów z różnych parcel (nowocześniejsze podejście), albo z tej samej, na której w bezpośrednim sąsiedztwie sadzono rozmaite odmiany (podejście tradycyjne).
Przeczytaj również:
Słowa kluczowe: portugalia, czerwone, wytrawne, słodkie, wzmacniane