Region: Dolina Loary
Wybierz region:
wybierz
MendozaPalatynatSzampaniaAlzacjaBadeniaPiemontHesja NadreńskaBordeauxBurgundiaDolina LoaryDolina RodanuLangwedocjaChateneuf–du–PapeChablisBeaujolaisBarossa ValleyMargaret RiverCoonawarraPaarlConstantiaWestern CapeStellenboschMaipoValle CentralOregonWaszyngtonKaliforniaVillanySzekszardBalatonTokajEgerWiedeńStyriaBurgenlandDolna AustriaMozelaVinho VerdeMadeiraPortoAlentejoDouroRias BaixasNawarraJerez/SherryPenedésRuedaPrioratRiojaRibera del DueroProseccoChiantiValpolicellaSardyniaSycyliaApuliaMarcheToskaniaVenetoTrentino – Alto AdigeLazioProwansjaWenecja EuganejskaMorawyMarlboroughCentral OtagoHawke's BayKampaniaFriuli - Wenecja JulijskaHunter ValleyYarra Valley
Różnorodność win loarskich trudna jest do lapidarnego opisania, tym niemniej jej znakiem szczególnym jest ilościowa przewaga bieli nad czerwienią. Najbardziej rozpoznawalnym białym szczepem uprawianym w Dolinie Loary jest sauvignon blanc. Szczególnie dużo znajduje się go w Winnicach Centralnych (Sancerre, Pouilly – Fumé), gdzie daje wino bardzo wytrawne i mineralne, często spotykany jest także w ulokowanym bardziej na zachód Touraine, jednak środkowa część Doliny Loary (Touraine i Anjou – Saumur) to obszar zdominowany przez chenin blanc. Jest to odmiana, z której można produkować wina tak wytrawne, jak słodkie, ale zawsze wyróżniające się kwasowością cytrusów i pigwowca. W zachodniej części Doliny (Nantais) dużo bardziej od sauvignon blanc popularny jest melon blanc będący znakiem rozpoznawczym Muscadet, najbardziej na zachód wyciągniętej części regionu leżącej na południe od Nantes. Produkowane tam wina są wyraziste, kwasowo – mineralne, smakujące jabłkami, cytryną i gruszkami. Często produkuje się je metodą „sur lie”, czyli przetrzymując wino nad osadem z obumarłych drożdży, co zaokrągla i wygładza ich kwasowość.
Wśród czerwonych odmian obecnych w Dolinie Loary przeważa cabernet franc (Touraine i Anjou – Saumur) dający w tych regionach wina raczej lżejsze niż cięższe i niezbyt dobrze znoszące upływ czasu. Poza „Frankiem” obecny jest cabernet sauvignon, gamay, pinot noir czy grolleau. Ten ostatni szczep najczęściej wykorzystuje się do wytwarzania win różowych, zwłaszcza Rosè d’Anjou.
Przeczytaj również:
Słowa kluczowe: Francja, wina białe, wina czerwone, wina różowe, wytrawne, słodkie