Region: Szekszard

Winiarski region położony nad Dunajem, około 150 km na południe od Budapesztu. Poza granicami Węgier raczej mało znany. Niemały wpływ na to miała polityka gospodarcza władz Węgierskiej Republiki Ludowej, które w centralnie sterowanej gospodarce przeznaczyły szekszárdzkie wina na zaspakajanie popytu wewnętrznego, reprezentowanie rodzimego winiarstwa za granicą powierzając Egerowi i Tokajowi.

Klimat regionu jest raczej ciepły – zimy trwają krótko i nie są mroźne, lata mogą być upalne, sezon wegetacyjny jest zatem wyjątkowo długi. Sprzyja to uprawie czerwonych odmian winorośli, które są tutejszym znakiem rozpoznawczym. W przeszłości najpopularniejsza z nich była kadarka, która jednak po II wojnie światowej popadła w niełaskę. Obecnie jej nasadzenia stopniowo są odtwarzane, jednak dominujące odmiany to kékfrankos, kékoporto (portugieser), merlot i zweigelt. Poza nimi można też znaleźć cabernet sauvignon, cabernet franc, pinot noir i syrah.

W Szekszárdzie powstał pomysł kupażu, który nazwano byczą krwią (bikavér). Twórcą tego określenia był János Garay, urodzony tutaj poeta, który w jednym z wierszy z lat 1840. porównał miejscowe wino do byczej krwi. Kilkadziesiąt lat później stała się ona nazwą wytwarzanego tu kupażu, a jeszcze później trafiła do Egeru, by tam okryć się dwuznaczną sławą.

Poza winami czerwonymi w Szekszárdzie produkuje się także białe (głównie szczepy olaszrizling, müller – turgau, grüner veltliner).
Słowa kluczowe: Kadarka, Egri bikaver, węgry, region winiarski
Ambasada winaAmbasada winaProjektowanie stron wwwProjektowanie stron wwwŁukasz Król PhotographyŁukasz Król PhotographySyty trzmiel - Jedzenie i spokójSyty trzmiel - Jedzenie i spokójTaste IT AllTaste IT AllSommelierzy Auchan FBSommelierzy Auchan FBWinnica BalczewoWinnica Balczewo