Region: Langwedocja

Langwedocja (a ściślej: Langwedocja – Roussillon) leży w południowej Francji pomiędzy Pirenejami a ujściem Rodanu. Jej winiarska historia jest prawie tak długa, jak Prowansji (pierwszych nasadzeń dokonali tu koloniści greccy) i przeżywała zarówno wzloty jak upadki. W przeszłości (do XVIII wieku tutejsze wina uchodziły za bardzo dobre), jednak XIX stulecie wszystko zmieniło – langwedoccy producenci postawili na ilość, a nie jakość, ponieważ nastawili się na zaspokajanie popytu rosnących miast przemysłowych i tamtejszych mało wybrednych konsumentów. Ułatwiały im to przepisy umożliwiające mieszanie lokalnego wina z algierskim – tanim, lecz za to ciemniejszej barwy i bardziej intensywnym w aromacie. Ten proceder przybrał na sile po zdewastowaniu langwedockich winnic przez filokserę w latach 60. i 70. XIX wieku.

Po II wojnie światowej winiarstwo Langwedocji straciło na znaczeniu, mimo wciąż utrzymywanej wysokiej produkcji. Przemiany polityczne odcięły je od wina z Algierii, jednocześnie rynkowy udział tanich win stołowych systematycznie spadał, pojawiła się też konkurencja. To przyczyniło się do wzrostu radykalnych nastrojów wśród tutejszych winiarzy – do tej pory gwałtowne manifestacje połączone z wylewaniem cystern importowanego z Hiszpanii wina lub niszczeniem zagranicznych win na półkach supermarketów są tutaj normalnym elementem społecznego pejzażu.

Obecnie Langwedocja jest regionem produkującym najwięcej wina w całej Francji i, choć tanie etykiety nadal dominują, można tu znaleźć sporo win jakościowo dobrych z apelacji takich jak Minervois, Banylus, Corbières czy Saint-Chinian.

W całym regionie popularne są szczepy typowe dla tego fragmentu Śródziemnomorza – mourvedre (monastrell), grenache (garnacha), syrah, viognier, muskat, vermentino, rousanne, marsanne. Są obecne także odmiany międzynarodowe – cabernet sauvignon, merlot, sauvignon blanc. produkuje się z nich zarówno wina wytrawne, jak i słodkie – Vin Doux Naturels, w których fermentacja zatrzymana została dodaniem destylatu. Jest to szczególnie popularne w Banyuls, gdzie producenci eksperymentują z podsuszaniem winogron, soleryzacją (na wzór Jerez) czy mederyzacją.
Słowa kluczowe: Francja, wino czerwone, wino wytrawne, wino słodkie
Ambasada winaAmbasada winaProjektowanie stron wwwProjektowanie stron wwwŁukasz Król PhotographyŁukasz Król PhotographySyty trzmiel - Jedzenie i spokójSyty trzmiel - Jedzenie i spokójTaste IT AllTaste IT AllSommelierzy Auchan FBSommelierzy Auchan FBWinnica BalczewoWinnica Balczewo