Region: Yarra Valley

Yarra Valley znajduje się nieopodal Melbourne, w południowo – wschodniej Australii, na południowych stokach Gór Wododziałowych. Początki winiarstwa sięgają tam przełomu lat 1830. i 1840., niemały udział w jego rozwoju mieli imigranci ze Szwajcarii i Francji (Beaujolais). Jednak, pomimo pewnych sukcesów handlowych, wraz z końcem XIX stulecia przemysł winiarski Yarra stopniowo gasł. Wynikało to z kłopotów z chłodnym klimatem (przymrozki wiosenne), braku należytej wiedzy zawodowej i większej opłacalności innych gałęzi rolnictwa (np. hodowli bydła).

Dopiero w latach 60. XX wieku doszło do renesansu enologii w Yarra. Po pierwszych latach eksperymentów, kolejna dekada była okresem prawdziwego rozkwitu winiarstwa w tej części Australii.

Czołowymi odmianami z Yarra są pinot noir i chardonnay. Obok nich popularność zdobywają również shiraz, sauvignon blanc, pinot gris i cabernet sauvignon. Szczególnie dobrze udaje się tam pinot noir, z którego powstają bogate, esencjonalne wina smakujące truskawkami, śliwkami i wiśniami. Ponadto powstają tu dobre wina musujące.
Słowa kluczowe: Australia, wino czerwone, wino białe, pinot noir, wina musujące
Ambasada winaAmbasada winaProjektowanie stron wwwProjektowanie stron wwwŁukasz Król PhotographyŁukasz Król PhotographySyty trzmiel - Jedzenie i spokójSyty trzmiel - Jedzenie i spokójTaste IT AllTaste IT AllSommelierzy Auchan FBSommelierzy Auchan FBWinnica BalczewoWinnica Balczewo