Region: Hesja Nadreńska

Hesja Nadreńska (Rheinhessen) to największy z niemieckich regionów winiarskich. W całości znajduje się po zachodniej stronie Renu na odcinku między Ludwigshafen a Moguncją i rośnie na niej ponad ¼ wszystkich niemieckich upraw winorośli.

Tradycje winiarskie sięgają tutaj czasów rzymskich (I w. n. e.). W średniowieczu były troskliwie podtrzymywane (w Nierstein znajduje się najstarsza winiarska parcela w Niemczech wspominana w dokumencie z 742 roku) i kontynuowane aż do czasów obecnych. W epoce poprzedzającej I wojnę światową wina z tego obszaru były bardzo wysoko doceniane na rynkach międzynarodowych i ich dobra passa trwała aż do lat 1950. Istotną przemianę przyniosła „racjonalizacja” gospodarki winiarskiej w czasach powojennych, kiedy większy nacisk, niż na jakość, kładziono na ilość produkowanego wina. Wówczas symbolem Hesji Nadreńskiej stały się niebieskie butelki wina z Najświętszą Marią Panną na etykiecie.

W latach 1980., podobnie jak w całych Niemczech, zrezygnowano z ilości na rzecz jakości, co przełożyło się na coraz lepsze wina produkowane przez miejscowych winiarzy (a jest ich około… 6000).

Pod względem uprawianych szczepów winorośli Hesja Nadreńska nie wyróżnia się na tle całego kraju. Dominują odmiany białe (70% areału – przede wszystkim riesling, müller – thurgau, silvaner, grau- i weißburgunder), zaś wśród czerwieni ważne miejsce zajmują dornfelder, spätburgunder i portugieser.
Słowa kluczowe: Niemcy, Nadrenia, wino białe, wytrawne, wino czerwone
Ambasada winaAmbasada winaProjektowanie stron wwwProjektowanie stron wwwŁukasz Król PhotographyŁukasz Król PhotographySyty trzmiel - Jedzenie i spokójSyty trzmiel - Jedzenie i spokójTaste IT AllTaste IT AllSommelierzy Auchan FBSommelierzy Auchan FBWinnica BalczewoWinnica Balczewo