Winnica Bona Terra
Winnica Bona Terra

  Krzyżówki 17, 87-600 Lipno

  +48 513 147 778
  agnieszka@btwino.pl
  facebook.com/winnicabonaterra/

O winnicy

Nieopodal Włocławka, założyliśmy rodzinną winnicę z misją powrotu do starodawnych tradycji winiarskich doliny Wisły. Już tysiąc lat temu uprawiano tu na szeroką skalę winorośl, czego częste artefakty do dziś spotykamy choćby w postaci nazw miejscowych. Nasza niespełna 4 hektarowa winnica nazywa się Bona Terra , czyli dobra ziemia.
Od 6 lat z pasją staramy się tworzyć najlepsze wina. Wzorce czerpiemy z najbardziej uznanych światowych źródeł. Mamy już pierwsze sukcesy w postaci wysokich ocen na międzynarodowych konkursach win. 

Bona Terra to piękne miejsce na morenowych wzgórzach wznoszących się nad ślicznym jeziorem. Ze starannie wypielęgnowanych krzaków produkujemy wyjątkowe wino. Uprawiamy głównie szczepy Regent i Rondo, Cabernet Cortis z win czerwonych oraz Seyval Blanc, Solaris i Riesling, Johaniter, Muscat z win białych.

Produkcja odbywa się metodami tradycyjnymi, staramy się bys winnica jak najbardziej zdrową, ekologiczną np. osy odstraszamy ziołami (mnóstwo ich u nas w międzyrzędziach).

Cały czas się rozwijamy i próbujemy kolejnych etapów winiarskiego rozwoju. Od tego roku podjęłam sie produkcji win musujących, metodą classico - szampańską. Wino dojrzewa 12 miesięcy w specjalnych stojakach (ridlin racks) i zgodnie ze sztuka winiarska obracane jest i pielęgnowane w tych stojakach.

Poza tym staram się pielęgnować i krzewić kulturę winiarską na Kujawach jak tylko potrafię. Właśnie jestem w trakcie zakładania Kujawsko-pomorskiego Stowarzyszenia Winiarzy po to by moi Klienci, miłośnicy wina mieli wsparcie i pomoc od kogoś kto winnice już prowadzi.

Coś o winach

Wino Gronowe Czerwone Kupażowane RR 2015 12%
Szczep: Rondo

Wino klarowne w kolorze ciemna wiśnia. Już po otwarciu butelki uderza nas przyjemny aromat ciemnego owocu z dominacją jagód oraz śliwek. Mamy tutaj także odrobinę czarnej porzeczki z nutą czekoladową. Charakterem ta etykieta przypomina wina z południa Burgundii - Świeże owoce (porzeczka, wiśnia, suszona śliwka), czyste, dość kwasowe z ładnym długim finiszem. Tanin tutaj nie znajdziemy, ale lekkie ściąganie już tak. Tą butelkę chętnie zobaczyłbym w towarzystwie tradycyjnej kujawskiej gęsiny. Polecam !
Wino Gronowe Czerwone Kupażowane RR 2014 11,5%
Szczep: Rondo

Bardzo ładny, głęboki aromat czarnej porzeczki, który powoli przechodzi w jagodę wciąga... ciężko oderwać kieliszek od nosa. W kolorze ciemna czerwień, a smak to podobnie jak rocznik '15 sporo owocu i kwasowości, której w tym roczniku znajdziemy więcej. Owoc to jeżyna, czarna porzeczka oraz porzeczka czerwona, którą szczególnie można zauważyć w finiszu. Lekko ściągające, przyjemne wino, bardzo gastronomiczne - najlepiej sprawdzi się z deską serów lub drobiem.
Ambasada winaAmbasada winaProjektowanie stron wwwProjektowanie stron wwwŁukasz Król PhotographyŁukasz Król PhotographySyty trzmiel - Jedzenie i spokójSyty trzmiel - Jedzenie i spokójTaste IT AllTaste IT AllSommelierzy Auchan FBSommelierzy Auchan FBWinnica BalczewoWinnica Balczewo