Szczep: Cabernet Sauvignon

Gdyby zrobić sondaż, w którym poproszono by Polaków o wymienienie znanego im szczepu winorośli, prawdopodobnie najbardziej popularną odpowiedzią (poza „Nie wiem”) byłaby „Cabernet sauvignon”. Zwłaszcza dla starszego pokolenia cabernet sauvignon jest nieomal synonimem czerwonego, wytrawnego wina i przypuszczam, że wielu z nich zdziwiłoby się usłyszawszy, że jego ojczyzną jest Francja, a nie bułgarska Sofia.

Tym niemniej fakty są bezlitosne – cabernet sauvignon, zanim dał wino butelkowane w Bułgarii i eksportowane masowo do Polski, rósł sobie w zachodniej Francji, w Bordeaux i sok jego owoców był podstawą produkowanych tam win. Międzynarodowy prestiż Bordeaux sprawił, że w XIX wieku sadzonki caberneta były poszukiwane na całym świecie i rozprzestrzeniły się praktycznie na wszystkie kontynenty. Obecnie największe jego uprawy poza ojczyzną znajdują się w Chile, USA, Australii, Hiszpanii, Chinach (!), Argentynie, Włoszech i RPA.

W cabernet sauvignon niezwykle charakterystyczny jest aromat liści czarnej porzeczki. Nie zawsze czuć go równie silnie – w jednych wersjach znika on w tle, w innych pachnie arogancko niczym dziadkowa smorodina, jednak jeśli czujecie w kieliszku coś, co kojarzy się z liściem czarnej porzeczki, możecie z dużym prawdopodobieństwem obstawiać cabernet sauvignon. Poza porzeczkowymi, znajdziecie w nim zapachy żurawiny, węgierki, mięty, eukaliptusa, ziaren kawy, dymu drzewnego czy tytoniu. rzecz jasna, jak w każdej odmianie międzynarodowej pojawia się tu bardzo silne zróżnicowanie zależne od regionu i siedliska. Cabernet z chłodnych części świata jest bardziej kwasowy, o szorstkich, drapiących taninach i umiarkowanie ciężkiej strukturze. W regionach ciepłych kwasowość maleje, taniny robią się bardziej pluszowe i „gęste”, zaś ogólne odczuwanie wina idzie w kierunku intensywnych, ciemnych owoców (węgierka, jeżyna) i ciężkiej struktury. Cabernet sauvignon jest winem uniwersalnym – występuje zarówno w wersji jednoodmianowej, jak i kupażach i to tak różnych jak supertoskany i egri bikaver. Z tego powodu ma swoich przeciwników zarzucających mu nadmierny kosmopolityzm i brak charakteru.

Wina z tej odmiany dobrze pasują do czerwonego mięsa, zwłaszcza przygotowanego w sosie – np. beuf Bourguignon , czy Stroganoff. Dobrze połączy się także ze stekami a nawet burgerami.
Słowa kluczowe: Framncha, USA, Włochy, Chile, wino czerwone, wytrawne, wołowina, burger, stek
Ambasada winaAmbasada winaProjektowanie stron wwwProjektowanie stron wwwŁukasz Król PhotographyŁukasz Król PhotographySyty trzmiel - Jedzenie i spokójSyty trzmiel - Jedzenie i spokójTaste IT AllTaste IT AllSommelierzy Auchan FBSommelierzy Auchan FBWinnica BalczewoWinnica Balczewo